Sport

RYDE HOST JUNIOR INDOOR COMPETITION

ryderowingindoorcompetitionRyde Rowing Club hosted the Isle of Wight Rowing Forum Junior Indoor Rowing Competition yesterday (Sunday) at their Appley Park Clubhouse.

This was the 2nd time the forum has staged the competition, in what it is hoped will become an annual event and is open to any Junior/under 18 members of the three Island Rowing Clubs – Ryde, Shanklin and Newport – with all three represented and  total of twenty-five junior oarsman and woman taking part.

There were three stages to the event, in line with British Rowing’s guidelines and as used at the National Junior Indoor Rowing competition, at which it is hoped many of these athletes will compete in early next year.

Article continues below this advertisement

All the Juniors were divided into boys and girls and age groups and competed as individuals over three events – distance rowed in a fixed time, best stroke over 50m and a 250m sprint. Medals were awarded for first, second and third places – for the distance in a fixed time – and the best performance over the three events. After completion of the individual competitions a relay was held, over 3000m, in teams of five, drawn from the hat from all three Clubs to round off a great days competition.

Results:

YEAR 7

2 MINUTE RACE

Boys; 1st. Austin Smith (Ryde), 2nd Jonjo Findlay (Newport)

 YEAR 9

 4 MINUTE RACE

Article continues below this advertisement

Boys; 1st. Joe Robertson (Shanklin), 2nd. Liam Nigh (Shanklin)             

BEST OVER THREE EVENTS

Boys; 1st. Joe Robertson,  2nd. Liam Nigh

YEAR 10

5 MINUTE RACE 

Girls; 1st. Amber DeLandro (Shanklin), 2nd. Hannah Cusworth (Shanklin), 3rd Rebecca Nigh (Shanklin)

Boys; 1st. Harry Miselbach (Shanklin), 2nd. Steven Soul (Ryde), 3rd. Joe Groves (Ryde)

BEST OVER THREE EVENTS

Girls; 1st. Amber DeLandro (Shanklin), 2nd.Rebecca Nigh & Hannah Cusworth (Shanklin)

Boys; 1st. Harry Miselbach (Shanklin), 2nd. Steven Soul & Jacob Redstone (Ryde)

YEAR 11

6 MINUTE RACE

Boys; 1st. Joe Murray (Shanklin), 2nd. Harry Hopper (Shanklin), 3rd. Henry Gove (Shanklin)

BEST OVER THREE EVENTS

Joe Murray, Shanklin.

1st. Harry Hopper, Shanklin.

= 2nd. Henry Gove & Joe Murry, Shanklin.

YEAR 12/13

2K RACE

Girls; 1st. Casey Mayne (Newport) 2nd. Louisa Burt (Newport)

Boys; 1st. Alex Robertson (Shanklin), 2nd. Callum Lockhart (Ryde)

BEST OVER THREE EVENTS

Girls; 1st. Casey Mayne (Newport), 2nd. Louisa Burt (Newport)

Boys; 1st. Alex Robertson (Shanklin), 2nd. Callum Lockhart (Ryde)

Comment on this story

News, Traffic & Travel Tweets