Ryde' Coastal Junior Four

MIXED RESULTS FOR HOST CLUB AT PACKED RYDE REGATTA

Ryde Rowing Club hosted the 2nd Hants & Dorset ARA Championship Regatta of the season on Saturday (18th May) with the Shanklin Regatta taking place the following day.

The Regatta had a near record entry of 112 crews and scullers from the 13 participating clubs which included hosts Ryde and 2 other Island Clubs – Newport and Shanklin. Ryde School Boat Club made their first appearance in a Hants & Dorset ARA Regatta.

A packed program of 19 events were held over the 1,890m Ryde Regatta course, which ran from Appley Beach out towards Ryde Pier where the crews and scullers then made a racing turn before heading back to Appley.

Article continues below this advertisement

There was some exceptionally close racing in conditions that were close to perfect, which produced a mixed set of results for the Wightlink-sponsored Ryde Rowing Club across both their own Regatta and Shanklin Regatta the following day.

The Men’s Senior Four of Matt Allsopp, Ollie Bottrell, Sam Cocker and Ben Ade – coxed by Bryony Reeve – failed to repeat their success of the previous week, although this scratch crew did well to finish in 4th place in both days.

The Men’s Coastal Junior Four of Tom Starkey, Austin Smith, Ben Sanderson and Tye Cameron – coxed by Dan Sanderson – did well to qualify for their final on both days but struggled in the final finishing in 6th place of the Saturday and 5th on the Sunday.

Tom Starkey and Ben Sanderson also competed in the Men’s Coastal Junior Pairs where they finished well down the field on the Saturday, but produced a much improved performance of the Sunday finishing in 3rd place.

Tye Cameron teamed up with Joel Smith and also raced in the Men’s Coastal Pairs but finished well down the field on both days – however there was a more encouraging performance by Joel in his Junior Single Scull event where he finished in 2nd place of the Saturday and 4th on the Sunday. His younger brother, Austin, competed in the Men’s Novice Sculls each day finishing 5th on the Saturday and 3rd of the Sunday.

Article continues below this advertisement

The young Men’s Novice Four of Paddy Kearney, Jonah Lewin, Harry Jones and Gulliver Rhogan – coxed again by Dan Sanderson – found the competition too strong for them finishing well down the field on both days. They competed again in Boys J16 Coxed Four at Shanklin of the Sunday finishing in 3rd place.

The even younger Ladies Novice Four of Poppy Starkey, Freya Drage, Niamh Edwards and Emily Davis – coxed by Allan Evans – did well to finish 4th on both days.

There was also an excellent performance by the J16 Mixed Coxed Quad of Dan Sanderson, Frankie Leftley, Harry Jones and Poppy Starkey – coxed by Joel Smith – at Shanklin on the Sunday – where they finished in 2md place.

The club are indebted to their main Regatta sponsor TLM Laser and to the other event sponsors and for the support of the Isle of Wight and Ryde Town Councils – and in particular to Ryde Inshore Rescue who provided the safety cover afloat.

Article continues below this advertisement

RESULTS – Ryde Regatta 2019

Event.                                                     1st.                                          2nd.                        3rd.

C4+.        Men’s Senior.                       BTC.                                        COALPORTERS.                     BOURNEMOUTH

C4+         Men’s Junior.                        SHANKLIN                              NEWPORT                              COALPORTERS

C4+         Men’s Novice.                       SOUTHSEA                             ITCHEN                                   BOURNEMOUTH

C4+         Ladies Senior.                       COALPORTERS                      CHRISTCHURCH

C4+         Ladies Junior.                        COALPORTERS                      CHRISTCHURCH                     BTC

C4+         Ladies Novice.                      SHANKLIN                              POOLE                                    RYDE SCHOOL

C4+         Mixed Masters.                    LYMINGTON                          ITCHEN                                   POOLE

C4+         Ladies Masters.                    CHRISTCHURCH                     SOUTHAMPTON                   BTC

C2-          Men’s Senior.                       BTC                                        BOURNEMOUTH                   COALPORTERS

C2-          Men’s Junior.                        SHANKLIN                              ITCHEN                                   SHANKLIN

C2-          Ladies Senior.                       COALPORTERS                      SOUTHAMPTON                   CHRISTCHURCH

C2-          Ladies Junior.                        ITCHEN                                  CHRISTCHURCH                     CHRISTCHURCH

Scullers – name & Club.                       Name/Club.                          Name/Club.                           Name/Club.

C1x         Men’s     Senior                    Ratcliffe/BTC                         Rabbets/CHRISTCHURCH     Edwards/BTC

C1x         Men’s     Junior                     Wadsworth/LYMINGTON    Smith/RYDE                           Barnes/LYMINGTON

C1x         Men’s     Novice                    Tate/CHRISTCHURH              Gibbs/POOLE                        Moody/BTC

C1x         Ladies     Junior                     McGregor-R/ITCHEN.           Jones/BTC                              Starky/COALPORTERS

C1x         Ladies     Novice                    McGregor-R/ITCHEN.           Potter/LYMINGTON             Reeve/SOUTHSEA

Trial/Non-Championship Events              

C4+         Mixed     Masters B (50)      POOLE                                    BTC

The views/opinions expressed in these comments are solely those of the author and do not represent those of Island Echo. House rules on commenting must be followed at all times.
Football Betting Site Betway
 

Join our daily newsletter

News, Traffic & Travel Tweets