RYDE JUNIORS IMPRESS AT ITCHEN REGATTA

210
Tye Cameron, Boys J15 ‘B’ Single Sculler

Ryde Rowing Club’s Junior squad competed in Itchen Imperial Rowing Clubs Annual Junior Regatta on Saturday (23rd September), an event for a range of abilities, ages and boat types held over a 600m course on the River Itchen in Southampton.

The 12-strong Wightlink sponsored squad, some competing for the club at this level for the first time, came away from the well supported event with a good set of results including 2 wins and 6 2nd places.

First to go afloat were the club’s 2 Boys J15 Coxed Quads. The ‘A’ crew of Austin Smith, Ben Sanderson, Tye Cameron and Josh Lee – with Dan Sanderson coxing – comfortably won their heat to secure a place in the final where they finished 2nd. The mixed ‘B’  crew of Freya Drage, Grace Bolland, Tom Starkey and Paddy Kearney – with Eirann McClumpha coxing – finished 2nd in their heat, narrowly missing out on a place in the final.

In the Boys J15 double the ‘A’ crew of Tom Starkey and Josh Lee also finished 2nd in their heat, just failing to make the final. But the ‘B’ crew of Ben Sanderson and Tye Cameron went one better to win their heat and finish 2nd in the final.

In the Boys J15 Single race there was a 2nd place for Ben Sanderson and a heat win for Austin Smith giving him a place in the final where, unfortunately, he was hit by a rogue wave and capsized.

Ryde’s youngest crew afloat, the mixed J12/13 coxed quad of Poppy Starkey, Eirann McClumpha, Dan Sanderson and Ben Redstone – with the experienced Austin Smith in the coxswain’s seat – performed really well in their first race together to finish in 2nd place in their final.

Tye Cameron then raced in the Boys J15 ‘B’ Final which he won comfortably to record Ryde’s first win of the day.

Austin Smith and Paddy Kearney raced in the Boys J15 ‘B’ double where they finished 2nd in the final with the same results achieved by Poppy Starkey and Ben Redstone in the J12/13 mixed double and by the Girls J14 double of Freya Drage and Grace Bolland.

The club’s best result of the day came in the Boys J16 4+ where the crew of Austin Smith, Ben Sanderson, Tye Cameron and Tom Starkey – coxed by Dan Sanderson, racing above their age group, won their final against the host club.

Summary of results

Boys J15 Coxed Quads
‘A’ crew:  Austin Smith, Ben Sanderson, Tye Cameron, Josh Lee, Dan Sanderson (Cox) – 2nd in the final
‘B’crew: Freya Drage, Grace Bolland, Tom Starkey, Paddy Kearney, Eirann McClumpha (Cox) – 2nd in heat, failed to make the final

Boys J15 Double
‘A’ crew: Tom Starkey and Josh Lee – 2nd in their heat, failed to make the final
‘B’ crew: of Ben Sanderson and Tye Cameron – Won heat, 2nd in the final

Boys J15 Single:
‘A’ Sculler: Austin Smith – Won heat, capsized in final
‘B’ Sculler: Ben Sanderson – 2nd in their heat, failed to make the final

Mixed J12/13 Coxed Quad:
Poppy Starkey, Eirann McClumpha, Dan Sanderson, Ben Redstone, Austin Smith  (Cox) – 2nd place in their final

Boys J15 ‘B’ Single:
Tye Cameron – 1st in Final

Boys J15 ‘B’ Double:
Austin Smith and Paddy Kearney – 2nd in the final

Girls J14 Double:
Freya Drage and Grace Bolland – 2nd in the final

Boys J16 Coxed Four:
Austin Smith, Ben Sanderson, Tye Cameron, Tom Starkey, Dan Sanderson (Cox) – 1st in the final

Comment on this story...

The views and opinions expressed by individuals in the comments section above do not represent those of Island Echo, it's employees or advertisers.